Ekonomi

ABD’nin Ukrayna’ya desteği 100 milyar doları bulacak

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA KÜMESESİ ABD TEMSİLCİSİ

ABD Kongresi’ndeki 1,7 trilyon dolarlık 2023 federal fonu kapsamında Ukrayna’ya 45 milyar dolarlık yeni bir paket t’de yerinde Hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Parti üyelerinin üzerinde anlaşmaya vardığı paket geçer. ne ABD’nin Ukrayna’ya mali desteği yaklaşık 100 milyar dolara ulaşmış olacak.

ABD’nin bu yıl Ukrayna’ya yaptığı katkı 48 milyar dolar dışarıda . 9.9 Ocak ortasında 24-20 Kasım 2022 milyar dolar İnsani Yardım, 15.1 milyar dolar f mali yardım ve 22.9 milyar dolar bir Askeri yardım dahil Ukrayna’ya tahsis edilen toplam mali kaynak 47,9 milyar dolara ulaştı.

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, Washington DC’ye gelmeden önce, “Ukrayna’nın dayanıklılık ve savunma yeteneklerini güçlendirmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne gidiyorum. Ukrayna ile ABD arasındaki işbirliği hakkında konuşacağım.” ken , Lider Biden da Zelensky ‘yemek Twitter’da “Umarım iyisinizdir” yanıtını verdi. s Seyahat ediyorsun Volodymyr. Burada olduğun için heyecanlıyım. Konuşacak çok şey var” dedi.

Yeni paket sürümü bekleniyor

Başkan Biden’ın bugün 1. Ukrayna ziyareti, 85 Milyar dolarlık yeni güvenlik paketinin yanı sıra Ukrayna’nın uzun süredir istediği Patriot savunma füzelerini de vermesi bekleniyor.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Görevlisi John Kirby de ışık ben Başkan Zelensky’nin ‘adil barış’ kavramından, bunun neye benzediğinden, bileşenlerinden ve Ukrayna’nın bu noktaya gelmesine nasıl yardımcı olabileceğimizden bahsedeceğinden hiç şüphem yok” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu