Haber

Wimbledon yasağı Rus ve Belaruslu tenisçiler için kaldırıldı

İngiltere’de Wimbledon Tenis Turnuvası’nın organizatörü All England Lawn Tennis and Croquet Club (AELTC), geçen yıl Rus ve Belaruslu tenisçilere getirilen Wimbledon Tenis Turnuvası’na katılım yasağını, Ukrayna’nın işgali. Yetkililer, sporcuların bu yıl ‘tarafsız sporcu olarak yarışmak kaydıyla’ ve şartlara sıkı sıkıya uymaları koşuluyla turnuvaya katılabileceklerini belirtti.

AELTC, geçen yıl Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle Rus ve Belaruslu tenisçilerin tenis dünyasının en çok beklenen şampiyonalarından biri olan Wimbledon’a katılmalarını yasaklamıştı. Dün yaptığı basın açıklamasıyla yasağı kaldırdığını açıklayan AELTC, “Şu anki amacımız, ‘tarafsız’ sporcular olarak müsabakalarına ve kurallarına uymak şartıyla Rus ve Belaruslu tenisçilerin başvurularını kabul etmek.”

AELTC, katılım kurallarının Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin çeşitli şekillerde açıklanmaması ve Rusya ve/veya Beyaz Rusya devletlerinden herhangi bir sponsorluk (devletler tarafından işletilen veya kontrol edilen şirketlerin sponsorluğu dahil) olmaması olduğunu vurguladı. Bu kararı alırken İngiliz hükümeti ve uluslararası tenis organizasyonları ile görüştüklerinden bahsetmişti. Kararla birlikte, 2019’da başlayacak Wimbledon Tenis Turnuvası’na dünya sıralamasında ilk 10’da yer alan Rus üçlüsü Daniil Medvedev, Andrey Rublev, Daria Kasatkina ve bayanlar dünya 2 numarası Belaruslu Aryna Sabalenka katılacak. BU YIL 3 TEMMUZ ŞARTLAR İHLALİ OLURSA NE OLACAK? Tenisçiler ve destek personelinin turnuvalara katılmak için ‘tarafsızlık beyanı’ imzalayacakları ve beyana aykırı hareket halinde para cezasından turnuvadan ihraç edilmeye kadar çeşitli cezaların uygulanabileceği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu