Haber

Milletvekili Durgut’tan tepkili kampanya! Topladığı izmarit kutularını sigara firmalarına gönderdi.

ANKARA (İGFA) –AK Partili Durgut, TBMM Halkla İlişkiler Binası’nda düzenlediği basın toplantısında, küresel iklim krizinin etkilerinin her geçen gün daha fazla görüldüğünü vurguladı.

Gerekli önlemlerin alınmaması halinde küresel ısınmanın en yıkıcı etkilerinden çocukların etkileneceğini belirten Durgut, gelecek nesilleri bu yıkımın etkilerinden korumak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) Sekreteri General Antonio Guterres’in “Sıfır Atık Projesi”ni tüm dünyaya yaymak için uygun bir niyet beyannamesine imza attığını hatırlattı.

Sıfır atık girişimlerinin önemi konusunda farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirten Durgut, şunları kaydetti:

“Bu felakette çok uluslu sigara endüstrisinin oynadığı role dikkat çekmemek büyük bir eksiklik olur. Sigara sadece içenleri ve dumanına maruz kalanları değil, gezegenimizi de zehirliyor. Tütünün endüstriyel yaşam döngüsü” üretimden tüketime her yıl dünya çapında toplam 25 milyon ton atığa neden oluyor.4,5 trilyon sigara izmariti yere atılıyor.

Sigara firmalarının neden oldukları çevre tahribatının telafisi için sorumluluk alma zamanının geldiğini söyleyen Durgut, “Onlara sorumluluklarını hatırlatmak için Tütünle Mücadele Gençlik İnisiyatifi’nin Türkiye’deki park ve sahillerden topladığı izmaritleri dolduracağız. bugün gençlerle birlikte kolileyip bu firmalara postalayın.” dedi.

Durgut’un konuşmasının ardından Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi’nden Prof. Dr. Toker Ergüder ve izmarit toplayan gençlerle birlikte izmaritlerin bulunduğu kutuları Türkiye’deki çok uluslu sigara şirketlerinin adreslerine postaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu