Ekonomi

Kayseri’nin İhracatı Eylül’de Arttı

Eylül ayı ihracat verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Açıklanan bilgileri değerlendiren Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, eylül ayında Kayseri’nin ihracatının bir önceki aya göre yüzde 0,51 artarak 301 milyon 312 bin dolara ulaştığını söyledi.

Geçtiğimiz yılın ilk dokuz ayına göre ihracatta yüzde 8,74 oranında düşüş yaşandığını anlatan Büyüksimitci, Kayseri’nin 2023 yılının ilk 9 ayındaki toplam ihracatının 2 milyar 675 milyon 174 bin dolar olduğunu açıkladı. Ağustos ayında Kayseri’den 150 ülkeye ihracat yapıldığını açıklayan Lider Büyüksimitci, mobilya branşının ihracata en fazla katkı sağlayan departmanlardan biri olduğunu, ardından elektrikli ev aletleri ve kabloların geldiğini belirterek, en fazla ihracat yapılan ülkeleri ise şu şekilde sıraladı: Irak, Almanya ve ABD. Önder Büyüksimitci açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kayseri olarak geçen yıl iller arasında 11’inci sıradayken bu yıl 10’uncu sıraya yükseldik. Ayrıca ihracatımızın yarısını ithal eden bir iliz. Bu anlamda cari açığa olumlu katkı sağlıyoruz. İhracat pazarlarında maalesef önceki aylara göre gözle görülür bir iyileşme yok. Küresel “Ticaretteki sakinlik devam ediyor ama yıl sonuna kadar kayıplarımızı telafi etmeye çalışıyoruz. Hem ihracatçılarımızın gayretleriyle hem de devletimizin desteğiyle en azından geçen yılın rakamlarını yakalayacağımıza inanıyorum. İhracat performansımızın giderek artacağını umuyor, emeği geçen tüm sanayicilerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu