Haber

Kartepe İHH’dan depremzedelere örnek proje: Muahat!

İHH Kartepe Şubesi, “6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta 10 ilimizi etkileyen depremle enkaz ortasından kurtulma umuduyla Kartepe’ye gelen mağdurlara kardeş aile olmak ister misiniz?” davet edildi. Davetin sadece Kartepelilere değil tüm insanlığa yönelik olduğu belirtildi.

TAAHHÜT NEDİR?

Muahat, Hz.Muhammed (sav)” çiftler halinde kardeşleşmekMedineli Ensar’ın emriyle Mekke muhacirlerini kardeşlik bağı ile kucaklamasıdır.

SOYYİĞİT: MUAHAT’A KARŞI KARDEŞLİK OLMAYAN AİLE KALMAZ

Projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan İHH Kartepe Şube Başkanı Yunus Soyyiğit, ” Biliyorsunuz Allah Resulü (sav), Mekkeli müşriklerin ağır helak ve zulmüne maruz kalmamak için isminden bir çıkış yolu olarak Medine’ye hicret etmek zorunda kalmıştı. Medine’ye varır varmaz ilk yapılması gereken şeylerden biri muahattir. Allah Resulü, Mekke’de her şeyini bırakıp Medine’ye gelen arkadaşlarının maddi ve manevi yüklerini hafifletmek istiyordu. Bu vesileyle çağa ışık tutacak kardeşlik anlayışıyla Ensar’ın derecesi yükselmiştir. “6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili kapsayan depremde enkaz altından sağ çıkıp yaşamlarını sürdürmek ümidiyle Kartepe’ye gelen depremzedelere kardeş aile olmak ister misiniz?” Aslında sadece Kartepelilere değil, tüm insanlığa güzellikleri davet ettiler. İHH Kartepe gönüllülerinin 1400 yıl öncesinden günümüze taşıdıkları bu daveti bizler de değerli bulduk ve sizlerle paylaşmak istedik. Bazılarının “ortaçağ zihniyeti” olarak adlandırdığı bu güzellik akımı hiçbir şeye benzemediğinden, insanlık; O yıllarda adalet ve merhamet rüzgarlarının estiği Asr-ı Saadet dediğimiz döneme ulaşmak için çok çalıştı. İHH Kartepe Temsilciliği, Müslümanların ortak hedefi olan bu güzellik hareketini yeniden canlandırmak için muahat pankartı ile tüm dünyaya örnek olacak bir kampanya başlattı. İnanıyoruz ki her birimiz depremzede ailesini sahiplenirsek yaralarımızı daha hızlı ve unutulan bir sünnetle birlikte sarabiliriz. Kartepe İHH öncülüğünde yayılan bu davetin kozmik güzelliği kucaklayarak tüm coğrafyalara yayılmasını ve bunun sonucunda Ensarsız Muhacir’in; Muahat ile kardeşlik bağı kurmamış aile kalmaz.”açıklama yaptı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu