Haber

İsveç’in NATO üyeliği: Müzakereler Mart’ta yeniden başlayacak

Türkiye’nin Kur’an-ı Kerim yakma eyleminin ardından askıya aldığı İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin müzakereler yeniden başlıyor. İsveç Başbakanı, Mart ayı ortasında belirlenen tarih için Türkiye’den onay beklendiğini söyledi. İsveç’teki Kur’an yakma eyleminin ardından Türkiye’nin askıya alınan NATO üyelik müzakereleri yeniden başlıyor. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye ile ülkesinin NATO üyeliği konulu müzakerelerin Mart ortasında yeniden başlayacağını duyurdu.

İsveç kamu yayın kuruluşu SVT’ye konuşan Kristersson, görüşme için bir tarih olduğunu ancak Türk tarafından onay beklediklerini söyledi.

İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra askeri tarafsızlık politikasından vazgeçerek Mayıs ayında NATO üyeliği için başvuruda bulundular, ancak Türkiye’nin veto tehditleriyle karşı karşıya kaldılar. Özellikle Türkiye, İsveç’in terörle mücadelede gerektiği gibi işbirliği yapmadığını savunuyor. Geçen yıl Haziran ayında Madrid’de düzenlenen NATO zirvesi çerçevesinde Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında üçlü bir mutabakat zaptı imzalanmış ve iki ülke Türkiye’nin taleplerini yerine getirme taahhüdünde bulunmuştu. Ancak İsveç makamlarının aşırı sağcı bir siyasetçiye İsveç’in başkenti Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği yakınında Kuran yakma eylemi düzenlemesine izin vermesi gerilimi tırmandırdı ve Türkiye görüşmeleri askıya aldı.

Konu, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Pazartesi günü Türkiye’yi ziyaret eden ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile görüşmesinde de gündeme geldi.

Macaristan’da parlamento onay süreci başladı

İsveç ve Finlandiya’nın İttifak’a katılması için 30 üyenin tamamının onayı gerekiyor. Türkiye’nin yanı sıra Macaristan’daki parlamento İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğini henüz onaylamadı. Macaristan, Aralık ayında yapılması gereken oylamayı Şubat ayına erteledi.

Macaristan parlamentosunun dün açıklanan oturum takvimine göre, oy verme süreci önümüzdeki hafta Çarşamba günü başlayacak. TBMM’nin internet sitesinde yayınlanan takvime göre, Genel Konsey tartışma oturumlarının ardından 6-9 Mart ortasında iki ülke için ayrı ayrı oylama yapılması planlanıyor.

AFP,rtr/BK,BO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu