Haber

Bolu’da Rauf Denktaş Heykeli Açıldı

HIZIR İLYAS YILDIRIM

Türkiye Emekli Subay Derneği Bolu Şubesi tarafından yaptırılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın heykelinin açılışı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın da katıldığı törenle açıldı ( KKTC), Ersin Tatar.

Bolu Belediye Meclisi kararı ile Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Bolu Şube Başkanı Kıbrıs Gazi Emekli Kd. Binbaşı Ahmet Şerafettin Yamaner tarafından yaptırılan KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın heykelinin açılışı törenle açıldı. Açılışa KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da katılarak bir konuşma yaptı.

“BİZ TÜRKİYE’NİN EVLATLARIYIZ”

tatar dedi ki:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, hayatını ve hayatını Kıbrıs davasına adamış, büyük hizmetler vermiştir. Daima Anadolu’ya ve Türkiye’ye gözünü dikmiş, daima Büyük Atatürk’ün inkılâp ve inkılaplarını takip etmiş, bir Atatürk aşığı olarak Kıbrıs halkına bu sevgiyi vermiştir.Kıbrıs halkının Cumhuriyet olmasaydı bugün varlığımızı sürdüremezdik.Rauf Raif Denktaş bir mücahit,düşünür ve bir aydın olarak. Kıbrıs Kuruluş Antlaşması’nda arabuluculuk yapan, bu uğurda mücadele eden ve halkın gönlünde taht kuran, bir anlaşma olacaksa bunun iki kurucu devletin egemenliğine dayanacağını haykırdı.”

Kıbrıs meselesinin Türkiye’nin kendi güvenliğini yakından ilgilendiren bir dava olduğunu belirten Tatar, “Bu milli davadaki kararlılığımız, Haçlı zihniyetiyle gözümüzü korkutmaya çalışanlara vereceğimiz en değerli yanıttır. Yolumuzdan asla sapmayacağız. Biz Türkiye’nin çocuklarıyız ve Kıbrıs halkı Türkiye’nin ayrılmaz bir parçasıdır.

Tatar, Rauf Denktaş heykelinin yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. Konuşmaların ardından Rauf Denktaş heykelinin açılış kurdelesi Cumhurbaşkanı Tatar ve protokol üyeleri tarafından kesildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu