Ekonomi

ABD’li uzmanlar: Yüzlerce yıllık birikmiş basınç depremlerle açığa çıkıyor

ABD merkezli Washington Post gazetesi, Maraş merkezli sarsıntıların ‘yüzlerce yıllık birikmiş baskının boşalması’ sonucu meydana gelmiş olabileceği değerlendirmesine yer verdi. Gazetenin ABD Jeolojik Araştırma Merkezi’nin (USGS) verilerine ve uzman görüşüne dayandırdığı haberde, Türkiye ve Suriye’de çok sayıda kişinin ölümüne neden olan depremlerin bölge ülkelerinde ve bölge ülkelerinde hissedildiğine dikkat çekildi. Dünya çapında.

USGS’nin depremin ardından yayınladığı analizde, Doğu Anadolu Fayı boyunca Anadolu ve Arap levhalarının kayarak birbirine sürtünerek, yıkıcı kaymaların tetiklediği sürekli artan basınca neden olduğu kaydedildi. Yapılan analizde, USGS’nin 7,8 büyüklüğünde ilan ettiği ilk sarsıntının yanal hareket eden veya doğrultu atımlı fay hareketleriyle tetiklendiği ve ‘yüzlerce yıllık birikmiş basıncın boşalması’ sonucu meydana geldiği belirtildi. ‘.

‘Birikim 300 yıl kadar sürmüş olabilir’

Haberde görüşlerine yer verilen sismolog ve araştırmacı Judith Hubbard, depreme yol açan basınç birikiminin 300 yıla kadar sürmüş olabileceğini tahmin ediyor. USGS’ye göre bu depremden sonra Anadolu ve Arap levhaları 3 ila 3,5 metre hareket etti.

USGS, artçı şokların ana depremden sonra haftalarca veya aylarca art arda meydana gelmesinin yaygın olduğuna ve zaman içinde yoğunluk, süre ve sıklıklarının azalma eğiliminde olduğuna dikkat çekti.

haberborcka.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu