Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı haftaya yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Nisan vadeli BIST 30 endeksine dayalı sözleşme haftaya yüzde 0,1 artışla 5.558,00 puandan başladı.

Nisan vadeli kontrat açılış seansında bir önceki normal seans kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 5.558,00’den işlem gördü.

Arife günü nedeniyle Perşembe günü saat 12.40’a kadar devam eden endeks kontratı, satış seyri izleyerek normal seansı önceki kapanışının yüzde 1.5 altında 5.551,00 puandan tamamladı. Endeks sözleşmesinde akşam seansı yer almadı.

Analistler, merkez bankalarının para politikalarına ilişkin belirsizliklerle birlikte küresel borsalarda yön arayışının sürdüğünü belirterek, bu hafta Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) para politikası kararları ve özellikle yoğun bilgi gündeminin devam ettiğini belirtti. ABD ve Avrupa’daki büyüme yatırımcıların ilgi odağında.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadelede atacağı adımlar yatırımcıların odağında olmaya devam ederken, Banka’nın piyasa beklentilerinin üzerinde faiz artırımına gidebileceği endişesi risk iştahını olumsuz etkiliyor.

Analistler, bugün ülkede reel sektör inanç endeksi ve kapasite kullanım oranı, Almanya’da Ifo beklenti endeksleri, ABD’de Chicago Fed ulusal faaliyet endeksi ve Dallas Fed imalat sanayi endeksi verilerinin bugün teknik olarak 5.600 ve 5.650 olarak takip edileceğini belirtti. endeks sözleşmesi Direnç seviyelerinin 5.500 ve 5.450 puan pozisyonlarında olduğuna dikkat çekti.

silifke-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu