Haber

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, İsrail saldırılarına son verilmesi çağrısında bulundu

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, dünyaya İsrail’in Gazze Şeridi’nde devam eden saldırılarına son verme çağrısında bulundu.

“Maduro’yla Daha Fazla” programında gündemi değerlendiren Maduro, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen “İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Olağanüstü Ortak Zirvesi” sonrasında yayınlanan ortak deklarasyonu desteklediklerini söyledi. .

İsrail’in Gazze’deki saldırılarına dikkat çeken Başkan Maduro, “Bütün dünyaya çağrım şudur, sokaklarda kalmaya devam edin. Çünkü yaşam hakkı, toprak hakkı, bağımsızlık ve özgürlük için bu savaşı kazanmalıyız. Filistin Devleti, bizi ve Filistin halkını seven daha çok insan var.” ” kelimesini kullandı.

Komşu ülke Guyana ile anlaşmazlık yaşadıkları Esequibo bölgesine de değinen Maduro, bu konuyu 3 Aralık’ta referanduma sunacaklarını ve Venezüella Anayasası’nın 71. maddesi uyarınca buna hakları olduğunu ifade etti.

Essequibo bölgesinin Venezuela’ya ait olduğunu vurgulayan Maduro, “Yasal sömürgecilik modelini bize dayatmak istiyorlar. Guyana bu pervasız eylemle Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Anayasasının ortadan kaldırılacağını düşünüyor. Bizim tepkimizi zaten biliyorlar.” 3 Aralık’ta ExxonMobil olarak sandık başına gideceğiz ve “Güney Guyana Komutanlığı’nın hamlelerine yanıt vereceğiz. Venezuela Anayasasını devirecek hiçbir yasal sömürgecilik yoktur.” dedi.

Esequibo anlaşmazlığı

Venezuela ile Guyana arasındaki Esequibo bölgesi anlaşmazlığı Guyana’nın bağımsızlığından önceki döneme kadar uzanıyor.

Guyana’nın İngiliz sömürgesi olduğu dönemde 1899 tarihli sınır tahkim kararına göre Esequibo Nehri batı sınırı olarak belirlenmiş ancak Guyana 1966’da bağımsızlığını kazandıktan sonra bu sınırı tanımamış ve bu durum iki ülke arasında anlaşmazlığa neden olmuştur. iki ülke.

Şu anda Esequibo bölgesi ve Guyana Esequiba olarak bilinen bölge, Guyana’nın ortasında Esequibo Nehri’nin batısında ve ülkenin kuzeyinde yer almaktadır.

Bölgenin doğal kaynaklar açısından son derece zengin olduğu bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu