Haber

Niğde’de görme engelli seçmenler özel şablonla oy kullandı

NIĞDE’de görme engelli seçmenler, Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Seçimi için oylarını kendilerine özel geliştirilen şablonla kullandı.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından görme engelli seçmenler için bastırılan şablon yurt içi ve yurt dışındaki sandıklara gönderildi. Yatalaklar için seyyar sandık uygulamasına geçilirken, Niğde’de görme engelli Avukat Erdal Azgın (52) Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Seçimi için oy kullandı.

Görme engelli Avukat Erdal Azgın, “Doğuştan görme engelliyim. Daha önce akrabalarımız ve seçmen olan arkadaşlarımızla oy kullanıyorduk. Altınokta Görme Engelliler Derneği yöneticisi olduğumuz için ilçe seçim kurulundaki arkadaşlarla iletişime geçtik. Sonrasında ise ilçe seçim kurulundaki arkadaşlarla iletişime geçtik. Daha sonra ise ilçe seçim kurulunda arkadaşlarımızla iletişime geçtik. şablonları inceledim görme engelli arkadaşlarımı adliyeye çağırdım arkadaşlarımızın da desteğiyle oy pusulalarını arkadaşlarıma tanıttım oy verme gizliliğimiz kime oy verdiğimizi bilmememiz bizim için büyük avantaj .Dolayısıyla şablon çok değerliydi.Arkadaşlarımız büyük ilgi gösterdi.Bu şablon uygulaması güzel oldu.Bu şablon yuvarlak deliklerden oluşuyor.Görme engelliler oradaki sandık görevlilerinden partilerin isimlerini ve sıralamalarını öğrenerek kullanabilirler. kimsenin etkisi ve baskısı altında olmadan oyunu istedikleri gibi oynayabilirler.”

keciborluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu