Haber

Lula da Silva: Ukrayna’ya cephane göndermeyeceğiz

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’yı resmi ziyarette bulundu. Scholz, başkent Brasilia’daki Planalto Başkanlık Sarayı’nda Lula tarafından düzenlenen törenle karşılandı.

‘BREZİLYA ANLAŞMAZLIKTA TARAF DEĞİL’

Brezilya’nın Rusya ile Ukrayna arasında devam eden çatışmada taraf olmadığını belirten Lula, Ukrayna’ya mühimmat gönderilmeyeceğini söyledi. Ukrayna’ya Alman yapımı Gepard uçaksavar silahları için mühimmat verilmeyeceğini kaydeden Lula, “Bir taraf savaşmadığı zaman diğer taraf da savaşamaz” dedi. “Rusya başka bir ülkenin topraklarını işgal ederek hata yaptı” sözlerini kullanan Lula, Kiev ve Moskova yönetimlerinden “barışçıl açıklamalar” gelmediğine dikkat çekti.

ÜLKELER GRUBUNUN ARABULUCULUK ÖNERİSİ

Öte yandan Lula, barış anlaşmasına arabuluculuk yapacak bir ‘ülkeler grubu’ oluşturulmasını önerdiğini belirterek, şöyle devam etti: “Başbakan Scholz’a, iki ülke arasındaki çatışmayı sona erdirmeyi tartışabilecek bir ülkeler grubu oluşturmak istediğimizi söyledim. Rusya ve Ukrayna.”

Ne oldu?

Almanya Başbakanı Olaf Scholz geçtiğimiz günlerde Ukrayna’ya Leopard 2 ana muharebe tankı tedarik edeceklerini açıklamıştı. Ülkesinin bugüne kadar Ukrayna’yı desteklediğini ve gelecekte de desteklemeye devam edeceğini belirten Scholz, “Ukrayna’ya Leopard 2 ana muharebe tankları da sağlayacağız” diyerek şu ifadeleri kullandı: “Bu tür ağır silahlar tedarik etmeye karar verdik. obüs, çok namlulu roketatar ve Gepard gibi modern hava savunma sistemi, Iris T, Patriot sistemi, bunların hepsi Ukrayna’nın kendini savunmasına yardımcı olacak önlemlerdir. Bütün bu kararlar müttefiklerle uyum içinde ve yakın işbirliği içinde alındı. Bu yüzden etkililer ve bu yüzden onları alabildik. Bu hükümetin prensibi bu.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu