Haber

İran ve Rusya uzay endüstrisinde işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzaladı

İran ve Rusya arasında uzay endüstrisi alanında iş birliğini geliştirmek amacıyla bir mutabakat zaptı imzalandı.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, söz konusu mutabakat zaptı, İran’ın Kiş Adası’nda düzenlenen Uluslararası Havacılık Fuarı’nda İran Uzay Ajansı ve Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) yetkilileri arasında imzalandı.

İmza töreninde konuşan İran Uzay Ajansı Lideri Hasan Salariye, imzalanan mutabakat zaptı ile iki ülke arasında uzay alanında iş birliği bağlarının güçleneceğini söyledi.

Salariye, “Bu işbirliği belgesi, algılama ve telekomünikasyon uydularının inşası, laboratuvar altyapısının oluşturulması ve montajı, fırlatma üssü ve uydu testi gibi konuları kapsıyor.” dedi. dedi.

Roskosmos Lideri Yuriy Borisov da Moskova-Tahran ortasında uzay endüstrisi konusunda işbirliğinin 2002 yılında başladığını ifade etti.

İran’ın bu alanda değerli ilerlemeler kaydettiğini belirten Borisov, “İran’ın uzay endüstrisi geliştirme programı bu endüstrinin tüm alanlarını kapsıyor ve Rusya, İran’ın hedeflerine ulaşmasına yardımcı oluyor.” söz konusu.

Borisov, İranlı astronotların Rus uzay istasyonuna gönderilmesinin iki ülkenin ortak programlarından biri olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu